Кодекс честі вчителя

Учитель в еволюційному русі людства несе, зберігає і розвиває завоювання духу і розуму: бачить в собі і дітях нові незвичайні можливості і здібності, розкриває в них і в себе образ Творця, тим cамим змінюючи простір і світ.

Кодекс покликаний надихати і спрямовувати вчителя на творчі звершення, а не нормувати і обмежувати його працю. Він стверджує відносини людей один до одного з розумінням того, що кожен володіє безмежними можливостями. Учитель відкрито і мужньо відповідає на виклики часу, головний з яких — бути духовно-моральною людиною і виховувати духовно-морального людини.

Учитель:

 1. Розуміє: він є носій Світу, є творча сила нової свідомості і нового життя суспільства; вважає свою професію служінням вищим ідеалам людства; повен відповідальності перед майбутнім, перед долею кожного свого учня.
 2. Слідує заповіту класика: «Будь-яка школа, перш за все, повинна показати людині те, що в ньому є найдорожчого, змушуючи його визнати себе часткою безсмертного і живим органом світового духовного розвитку людства» (К. Д. Ушинський).
 3. Визнає, що духовний гуманізм, що синтезує в собі духовне і матеріальне, є основа оновлення світу освіти, і відповідно до нього вибудовує своє педагогічне мислення і творчу освітню практику.
 4. Вірить в безмежні можливості кожного учня; вірить, що кожна дитина несе в собі свій шлях, свою місію. Ця віра є джерелом для його оптимістичної та творчої професійної діяльності.
 5. Любить дітей щиро, відданого, без умовностей; мудра любов до кожного учня супроводжує всі його педагогічні діяння.
 6. Прагне до мети виховання в кожного учня особистості шляхетної і великодушною, людини культури, героя духу, громадянина Землі, патріота своєї Батьківщини.
 7. Допомагає учням плекати в собі сенс життя, заглибитися в самопізнання, спрямуватися до самовдосконалення.
 8. Проявляє особливу турботу про розвиток і збагачення духовно-морального світу своїх учнів, вчить жити, дорослішати і розвиватися в своєму духовному світі, мріяти, створювати красу, чинити благо.
 9. Будує свою діяльність і відносини з учнями і кожним окремим вихованцем в згоді з їх природною спрямованістю до розвитку, дорослішання, пізнання і свободи; допомагає кожному досягти успіху і розкрити в собі здібності і таланти.
 10. Усвідомлює виняткове значення своєї суб’єктивної волі в процесі творіння освітнього процесу, тому постійно зайнятий вдосконаленням свого характеру, поглядів, педагогічного мистецтва, духовно-морального світу; шукає і будує в собі педагога від Світла для дітей Світу.
 11. У своєму пошуку гуманного підходу до учнів керується принципами: виховання в учнів життя за допомогою самого життя; облагороджування середовища навколо кожного учня; пізнання у співпраці та співтворчості.
 12. Сумлінно дотримується закону: створювати, поглиблювати і зміцнювати духовну спільність; єднання і взаєморозуміння зі своїми учнями і з кожним з них.
 13. Допомагає учням зрозуміти, що думка є всеначальная енергія; вирощує в них почуття відповідальності за свої думки; створює умови, щоб вони полюбили своє мислення.
 14. Веде своїх учнів і кожного окремо від успіху до успіху, від труднощів до труднощів; вселяє в них віру в свої здібності, дає пережити радість пізнання; робить їх шукачами та відкривачами знань.
 15. Вімагає успішне освоєння учнями державних освітніх стандартів і знаходить можливість розширити їх зміст теоріями, проблемами, гіпотезами, пошуками і відкриттями, що народжуються на горизонті наук.
 16. Залучає батьків до участі в організації шкільного життя їх дітей; робить свій педагогічний процес відкритим для них; спілкується з ними дружелюбно, з розумінням; допомагає їм розібратися в складних питаннях сімейного виховання.
 17. Черпає натхнення для творчості і професійного життя в працях класиків світової педагогіки, в любові до учнів і постійної турботи про них, в пошуках розгадки складних виховних та освітніх завдань.
 18. Творить і удосконалює в собі образ духовно-моральної особистості: є прикладом культури і моральності, ввічливості і співчуття; справедливий; живе по совісті; усміхнений, любить добрий гумор; простий у спілкуванні; прагне до блага.
 19. Несе учням уроки, як дари свого духу, завжди готовий допомогти їм у скруті, радіє їх успіхами, захищає і оберігає їх від усього лихого, відданий їм, вчиться у них того, який їм потрібен учитель.
 20. Далекий від авторитаризму, від силових підходів до учнів. Не роздратовується, не втрачає самовладання, не підвищує голосу, не скаржиться батькам про вчинки дитини, не налаштовує їх проти нього, а не обзиває та не принижує учня, не вдається до покарань

Учителем може бути кожен, хто не дозволяє собі негідних вчинків.